Posted by : kagusia wtorek, 4 lutego 2014

Witam w kolejnym poradniku :). Tym razem będzie on podzielony na dwie części. Od razu chcę zaznaczyć, że sama nie jestem jakaś wybitna w tworzeniu i dobieraniu napisów, ale co nie co o podstawach, własnych przemyśleniach i eksperymentach mogę napisać.
Napisy są ważną częścią zarówno sygnatur jak i innych prac graficznych. Czasem służą do wstawienia podpisu, cytatu, który będzie utożsamiał się z klimatem pracy. Czasem stanowią część kompozycji, tła lub stają się elementem ozdobnym. Warto jest dodawać napisy, bo uatrakcyjniają nasze dzieła.

Nie będę tu przytaczać historii pisma i liter, chciałabym tylko zwrócić uwagę na podział kroju, gdzie wyróżniamy krój szeryfowy i bezszeryfowy. Ten pierwszy wywodzi się ze starożytnego Rzymu i wyróżnia się szeryfami czyli dodatkowe kreski, czy kropki przy literach, które dodają dekoracyjności i bardziej kojarzone z kaligrafią. Drugi tym nie posiada szeryfów, jest prosty i bardziej nowoczesny.
Przykładem czcionki szeryfowej jest Times New Roman, a bezszeryfowej Futura. Dobrze jest o tym wiedzieć, gdy np. będziemy chcieli umieścić na pracy jakiś cytat w większości przypadków pasować będzie czcionka szeryfowa, która nawiązuje do pisma ręcznego, a gdy będziemy potrzebowali napisu do sygnatury, gdzie użyliśmy c4d, lepiej sprawdzi się nowocześniejsza bezszeryfowa.
Zanim przystąpimy do pracy, należałoby się zaopatrzyć w kilka fontów. W Internecie jest mnóstwo stron, które udostępniają za darmo czcionki, chociażby ta strona: klik. Starajmy się wybrać po kilka rodzai nie przesadzając. Sama kiedyś miałam bardzo dużą bazę, ale z wielu po prostu nie korzystałam i ciężko było cokolwiek znaleźć, dlatego połowę wywaliłam. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka szeryfowych, prostych bezszeryfowych i np. przypominających pismo odręczne. Warto również zwrócić uwagę, czy dana czcionka ma polskie litery. Po ściągnięciu, szukamy folderu "czcionki" w panelu sterowania i tam je wrzucamy.

Może teraz trochę o opcjach, jakie daje nam photoshop przy edycji napisów.
Klikamy "t" i piszemy nasz tekst. U góry gdzie wybieramy czcionkę i wielkość mamy taką ikonkę jak jest zaznaczona na obrazku powyżej. Pokaże nam się takie okienko:

Oprócz podstawowych opcji jak wybór czcionki, rozmiar czy kolor, mamy też kilka innych. Opiszę zastosowanie tych z numerkami. To jest normalny napis:
1. Ta funkcja poszerza nam napis w pionie:
2. Opcja ta przesuwa nam tekst do góry. Ja zaznaczyłam "graphics" i wpisałam 30 pt:
3. Ten wariant przydaje się gdy piszemy dłuższe teksty. Możemy tu ustalić odległość pomiędzy poszczególnymi linijkami.
4. Tu możemy ustawić odległość pomiędzy literami w zależności od zaznaczenia:
5. Ta funkcja poszerza nam napis w poziomie:
Zaznaczone w owal elementy to od lewej: pogrubienie, kursywa, zaznaczony tekst dużą literą, małe litery, indeks górny, indeks dolny, podkreślenie, przekreślenie.

Na koniec coś o umiejscowieniu napisu. Najlepiej dać go gdzieś w okolicy postaci, nie chować go po rogach. Tak naprawdę to zależy od zamysłu autora, ale jeśli nie masz pomysłu gdzie by go ustawić, w okolicy postaci będzie ok. Przykład (użyta czcionka: Ballpark):
Tutaj napis znajduje się w klasycznym ułożeniu, niedaleko głowy postaci.
v2
 Po lewej stronie znajduje się trochę miejsca na górze. Napis został trochę "kopnięty" żeby pasował do linii skosu, jaki tworzy postać.
v3
Tu trochę nietypowo, napis ściśnięty do prawej, ale chciałam żeby wpasował się w etykietę.

 W tej części to tyle. W kolejnej napiszę m.in. o efektach jakie można dodać do napisów, zastosowaniu w zależności od rodzaju pracy itp. Jeśli ktoś chciałby abym poruszyła jakiś temat związany z napisami, proszę o komentarz :).

Leave a Reply

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

- Copyright © 2013 Broken Graphics - Gumi - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -